top of page
Ara
  • ugurcecco

Aşırı mı Düşünüyorsun?

Bazen zihninden geçenlerin durmayacağını düşünüyorsun değil mi? Yatakta yatıyorken, herhangi bir iş yapıyorken ya da basit bir karar vermeye çalışıyorken zamanını şu düşünceler eşliğinde geçiriyor olabilirsin: “Çok mu fazla şey anlattım?”, “Kesinlikle kendimi rezil ettim.” veya “Patronum, arkadaşlarım benden nefret ediyor mu acaba?”

Hayat hikayenle alakalı olan ve istemsizce oluşan bu düşüceler geldiğinde yaptığın şey öncelikle onları durdurmaya çalışmak. Ancak üzerine bir de “Belki de bu konuyu hiç açmamalıydım, çok uzundu ve insanları muhtemelen sıktım” veya “Artık şansım kalmadı” diye düşündüğünde korku, kaygı, üzüntü, yetersizlik, çaresizlik, öfke ve benzeri rahatsız edici duygular fazlaca ortaya çıkmaya başlıyor.

Bilmelisin ki, “eğer”, "-mış gibi" veya" “olmalı” benzeri söylemlerle başlayan düşünceler akla geldiğinde sonsuz bir döngünin içerisine girme ihtimalin yüksek.

Çok yorucu değil mi?

Eğer bunları yaşıyorsan yalnız değilsin. Yapılan bir çalışmada katılımcıların yaklaşıl %90'ının benzer durumda olduğu ve bunun günlük rutinleri aksattığı bildirilmiştir.


Kendi başına aşırı düşünmek tıbbi bir terim değildir, FAKAT fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığına zarar verebilecek bir davranıştır. Bunu yaşamak oldukça zorlayıcıdır. Çünkü birçok insan seni detaycı, mükemmelliyetçi, düzenli ya da takıntılı, ve başarılı bir kadın olarak görür. Muhtemelen bunun bazen normal olduğunu düşünmüş olsan bile, iç dünyanda olup bitenlerle yaşamak, sürekli olarak kendi düşüncelerin tarafından tüketilmek zorunda değilsiniz.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page